Kde je pravda?
Kúpite si autorádio s výkonom 4x60W, alebo nebodaj 1600W. Je to pravda? Má rádio taký výkon? Alebo je to strategický ťah výrobcu na spotrebiteľa?
V tomto príspevku by som sa chcel pozastaviť nad označovaním výkonu autorádií a reproduktorov. Nahliadnime spolu trochu do jednoduchej matematiky a vyrátajme si, čo sme schopný "vyžmýkať" napríklad z takej 12V autobatérie.
Poznáme 5 typov noriem na meranie výstupného výkonu:
- sínusový (DIN) výkon
- hudobný výkon
- nominálny príkon
- špičkový výkon
- PMPO výkon
Sínusový výkon.
Sínusový, označovaný ako DIN, má vždy aj špecifiká, ako je skreslenie pri danom výkone (THD). Meria sa pri 1kHz a skreslenie by nemalo presiahnuť 1%. Skreslenie nad 1% je schopné postrehnúť aj laické ľudské ucho. Po odmerani získame sínusový výkon.
Teraz trochu matematiky:
Pri optimálnom napätí batérie 12V a impedancii reproduktora 4 ohmy (nepočítam s odporom vodiča) zistíme: 12V / 4ohmy = 3A. 3A je len idylický prúd, ktorý môže pretiecť reproduktorom. Prepočtom získavame idylický výkon zosilňovača na 1 kanál pri mostíkovom zapojení: 12V x 3A = 36W. Ďalej musíme brať do úvahy, že účinnosť koncového stupňa je asi 65% a tu sa dostávame k reálnemu výkonu na 1 kanál: 36Wx65%=23,4W. Keby som započítal odpor vodičov k reproduktoru a napájacích vodičov, výkon by bol ešte menší. Preto doporučujem používať na prívod k rádiu a k reproduktoru čo najhrubšie vodiče. Teda - výkon rádia 4x40W pri 12V určite nebude sínusový.
Hudobný výkon.
Tento výkon sa používa najčastejšie, meria sa pri hudbe a je tu ťažšie postrehnuteľné skreslenie. Výkonové tranzistory nie sú tak namáhané a nie je tak náročný na množstvo prúdu. Výkon stále kolíše podľa hudby, potom sa spriemeruje a máme hudobný výkon. Hudobný výkon je zhruba 2x sínusový, v našom príklade: 2x23,4W=46,8W. Čiže u rádia 4x40W bude táto hodnota najpravdepodobnejšie práve hudobný výkon.
Nominálny príkon.
Uvádza sa hlavne u reproduktorov a udáva stále maximálne zaťaženie reproduktora. Mal by byť 2x až 3x vyšší ako je sínusový výkon zosilňovača.
Špičkový výkon.
Merajú sa len najvyššie výkony tzv. špičky, ktoré trvajú len krátky (minimálny) čas a zosilňovač len minimálne zaťažujú. Tento výkon je pre orientáciu nevhodný, ale niektorý výrobcovia ho uvádzajú.
PMPO výkon.
Udáva sa pre krajiny 3 sveta a bohužiaľ aj pre Slovensko. Skratka PMPO znamená špičkový neopakovateľný výkon v trvaní maximálne 10 milisekúnd! Ľudovo povedané, keď rádio "exploduje" dá výkon PMPO. Z vlastnej praxe a meraní som dospel k tomu, že keď vydelíme PMPO výkon 18-timi dostaneme reálny výkon prístroja. Napr.: Rádio XY má výkon 1600W PMPO, čo je vlastne 88,8W na prístroj (1600/18) a to je sínusových 22,2W na kanál. Čo je už reálne.
Takže kde je vlastne pravda? Zavádzajú nás predajcovia? Ja si myslím, že nie. Treba si uvedomiť, že každý výrobca uvádza výkon v inej norme. Keď máte na rádiu uvedené 4x40W je treba si aj tak prečítať technické informácie o aký výkon sa jedná a dávať si pozor na parametre skreslenia.
V budúcom príspevku si otestujeme už niektorý konkrétny audio výrobok.