DomovDomov  FAQFAQ  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  Zoznam užívateľovZoznam užívateľov  Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny  PrihláseniePrihlásenie  

Share
 

 RECENZIE:2časť

Goto down 
AutorSpráva
JAJOSH

JAJOSH

Počet príspevkov : 266
Age : 45
Registration date : 18.01.2008

RECENZIE:2časť Empty
OdoslaťPredmet: RECENZIE:2časť   RECENZIE:2časť EmptyNe február 03, 2008 11:14 am

Prečo sa to auto tak trasie?


Za touto otázkou sa môžu skrývať rôzne odpovede.
Môže to spôsobovať chod motora na 3 a menej valcov, alebo to spôsobuje namontovaný hudobný aparát o výkone niekoľko sto wattov.
Tento druhý prípad je pre nás zaujímavejší a tak sa mu budeme pár riadkov venovať.
Keď si spomeniete na predošlé články tak vyšší výkon ako cca 23W DIN sa dá dosiahnuť iba vďaka meniču. Menič pracuje s napájacím napätím 12V a spracuje ho na 2x10V až na2x50V, záleží od výkonu koncového stupňa. Výkon nad 200W dokáže pekne rozvlniť plechy na aute, ale kde ho zobrať? Stací zbehnúť do špecializovaného obchodu a kúpiť zosilňovač, Ale aký? Výber je na každom z Vás, aké máte požiadavky (výkon, kanáli) a koľko chcete do neho investovať. V ponuke bývaju 2.kanálové, 4.kanálové, 5.kanálové, alebo monobloky pre woofer.
V tomto článku si predstavíme zosilňovač Sencor SCA- 450 pracujúci v triede AB teda klasický 4kanálový zosilňovač s výkonom 4x100W. Menič napätia je vytvorený klasickým integrovaným obvodom TL 494, ktorý spína výkonové tranzistory IRF 540. Ich kolektorový prúd je 17A aby bola dostatočná prúdová rezerva. Dvojčinné zapojenie 2 pätíc tranzistorov zabezpečí dostatočne veľký prúd prechádzajúci toroidným transformátorom.
A zase trochu matematiky: Ak chceme dosiahnuť výkon 400W pri účinnosti koncového stupňa 65%, potrebujeme zdroj o výkone P = 400/0.65 P=615W teda elektrický príkon zosilňovača je približne 615W . Aby ste si vedeli predstaviť aký je potrebný prúd tak si ho vypočítame. Pri napätí 14,4V ,čo je maximum dodávaného z alternátora, aby sme dostali výkon 615W potrebujeme prúd I= 615/14,4 I=42,7A. Čo je už dosť veľký prúd. Rezerva tranzistorov je 170A takže sa nemusíme báť prúdového preťaženia.Za toroidným transformátorom sú zapojené veľmi rýchle diódy (schotkiho diódy ). Na vyfiltrovanie napätia sú použité kondenzátory 2200M/50V čo je postačujúce, vďaka vysokej frekvencii spínaného zdroja. Sú tu samozrejme aj obvody diaľkového spínania zdroja, prepätovej ochrany a ochrana reproduktorov proti jednosmernému napätiu.
Zosilňovač má 4 linkové vstupy, alebo 4 silové pre rádia, ktoré nemajú linkové výstupy s regulátormi vstupnej úrovne. Na zadné kanáli je tu výhybka na woofer z prepínačom deliacej frekvencie (80 Hz a 150 Hz).
Na vstupoch sú diferenčné zosilňovače, z ktorých je signál ďalej vedený do napäťových zosilňovačov. Na výstupe je prúdovy zosilňovač tvorený dvojicou výkonových tranzistorov TIP35C a TIP36C. Vďaka prúdovej rezerve koncových stupňov je možne zapojiť aj 2 ohmové záťaže.Pri teste sa mi nedopatrením pinzetou skratoval výstup 1 kanála a napodiv po reakcii prúdovej poistky môjho skúšobného zdroja, sa ozval plechový zvuk pripomínajúci čínsku hudbu - hrala pinzeta.To len ako pikoška z testu ináč to nedoporučujem nakoľko tavná poistka na napájaní neskôr reaguje ako elektronická na zdroji a mohlo by dôjsť k prúdovému preťaženiu spínaného zdroja.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
RECENZIE:2časť
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
TUNING CLUB DCA :: NAVODY A RADY :: Audio-
Prejdi na: