DomovDomov  FAQFAQ  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  Zoznam užívateľovZoznam užívateľov  Užívateľské skupinyUžívateľské skupiny  PrihláseniePrihlásenie  

Share
 

 Nový zákon o cestnej premávke

Goto down 
AutorSpráva
Andy_vr6
Admin
Admin
Andy_vr6

Počet príspevkov : 132
Age : 28
Tvoje auto : ....
Registration date : 16.01.2008

Nový zákon o cestnej premávke Empty
OdoslaťPredmet: Nový zákon o cestnej premávke   Nový zákon o cestnej premávke EmptySo apríl 26, 2008 2:26 am

Urcite ste uz o tom poculi..

1. Prednosť v jazde
Definícia pôvodne znela takto: „Dať prednosť v jazde znamená povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy.“ V novom zákone sa vypúšťa slovíčko „náhle“.
2. Rýchlosť jazdy
V obci sa rýchlosť znižuje zo 60 na 50 km/h
3. Kruhový objazd
Vodič vchádzajúci do kruhového objazdu má prednosť v jazde, ak dopravnou značkou nie je ustanovené inak.
4. Osvetlenie
Zákon zavádza povinné celoročné svietenie.
5. Zimné pneumatiky
Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vozidlo musí mať na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Vodič musí dbať o splnenie tejto požiadavky vtedy, „ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na jeho trase bude na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza“.
6. Nákladné vozidlá
Kamióny a nákladné autá nesmú jazdiť v piatok a deň pred voľným dňom od 16.00 do 20.00 hod. Ak je voľný deň v priebehu týždňa, kamióny nesmú jazdiť iba v ten deň od štvrtej do ôsmej. Zákaz jazdy v predchádzajúci deň neplatí.
7. Zadržanie dokladov
Policajt môže dočasne zadržať vodičský preukaz, ak vodič nemôže zaplatiť pokutu na mieste. Rovnako má právo zadržať osvedčenie o evidencii (resp. technický preukaz) okrem iného vtedy, ak vodič nepredloží potvrdenie o zaplatení poistky alebo nemá zaplatenú diaľničnú známku alebo mýto.
8. Preskúšanie
Polícia môže rozhodnúť o preskúšaní odbornej spôsobilosti najmä vtedy, ak vodič preukázateľne nešoféroval alebo nemohol šoférovať viac ako dva roky.
9. Evidenčné číslo
Novinkou je možnosť vydania duplikátu tabuľky s evidenčným číslom v prípade straty, krádeže alebo poškodenia. Vodič môže o duplikát požiadať najviac dvakrát, tabuľka bude označená arabským číslom v krúžku v pravom hornom rohu tabuľky. Bude to stáť 2 000 korún.
10. Dopravné nehody
Zákon ako dopravnú nehodu definuje udalosť v cestnej premávke, pri ktorej okrem iného vznikne hmotná škoda vyššia ako 120 000 korún. Okrem toho zavádza nový pojem - tzv. škodovú udalosť. Ide o situáciu, ktorá nespĺňa definíciu dopravnej nehody. Vodiči vtedy neprivolajú políciu, ale dohodnú sa o tom, z koho poistky sa škoda uhradí. Týka sa to aj služobných áut. Pokiaľ sa vodiči nedohodnú, musia privolať políciu, ktorá určí vinníka. A ten musí počítať s pokutou prípadne so zadržaním vodičského preukazu. Výnimkou je prípad, keď vodič nezastaví a neposkytne údaje potrebné na náhradu škody. Vtedy sa udalosť považuje za dopravnú nehodu.
11. Pokuty
Vodič, ktorý spôsobí dopravný priestupok, bude si môcť pokutu nad 2 000 korún odpracovať verejnoprospešnou prácou (VPP). Hodina VPP stojí sto korún a vinník musí trest odpracovať v stanovenej lehote, tá však nesmie presiahnuť jeden rok. Toto ustanovenie má vstúpiť do platnosti 1. júla 2009.
Policajt vám môže uložiť za menej závažné priestupky blokovú pokutu do 2 000 korún, za závažnejšie dopravné priestupky až do 20 000 korún. Horná hranica pokuty pre mladistvých sa zvyšuje zo 4 000 na 10 000 korún, v blokovom konaní z 500 na 2 000 korún.

Toto vám hrozí za:
► bežné dopravné priestupky
- 2 000 až 10 000 korún a zákaz činnosti do dvoch rokov

► požitie alkoholu, spôsobenie dopravnej nehody, prekročenie rýchlosti a maximálnej prípustnej hmotnosti vozidla
- 5 000 až 25 000 korún a zákaz činnosti do troch rokov

► jazda v opitosti, požitie návykovej látky
- 7 000 až 30 000 korún a zákaz činnosti do piatich rokov

► odmietnutie vyšetrenia na požitie alkoholu alebo omamných látok, útek z miesta nehody
- 10 000 až 40 000 korún a zákaz činnosti na 1 až 5 rokov
12. Nové dopravné značky
Zákon uvedie do praxe aj nové dopravné značky, ako napríklad hmlové body, značku upozorňujúcu na hmlu či nehodu alebo zákazové a príkazové značky pre korčuliarov a jazdcov na koňoch. Zmení sa tiež farebnosť niektorých súčasných značiek.

_________________
Nový zákon o cestnej premávke Andydl7
zatial bez auta..
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
Nový zákon o cestnej premávke
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Nový regulátor DSYS
» Nová karosa od Tamiye
» žeby nové Yokomo ? . Yokomo BD5WX

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
TUNING CLUB DCA :: OFF TOPICS :: OFF TOPICS-
Prejdi na: